Береги Сули надзвичайно мальовничі. Дивлячись на спокійну воду і сизу зелень дерев над нею, забуваєш, що всього в кількохстах метрах вгорі живе своїм життям місто з понад тисячолітньою історією. До речі, цікаво, яким вважати Лубни, засновані у рік хрещення Київської Русі: останнім язичницьким чи першим християнським містом держави? Але залишімо ці питання історикам і продовжимо прогулянку.
Пройшовшись однією з прибережних вуличок, потрапляємо на Хорольський узвіз. Нині його переробили у сучасну широку асфальтівку, але поруч збереглася і вузенька бруківка, якою ми й повернемося до центральної частини міста.
У горішній частині узвозу потрапляємо на площу Революції, на центральній алеї якої встановлено пам’ятник жертвам одразу двох останніх воєн.
Поруч можна знайти і справжню бойову гармату часів Другої Світової.
А на схилі скверу, зверненому у бік дороги, викладено більш давній знак – історичний герб Лубен.
Певно для підсилення враження, ресторанчик неподалік теж спорудили у романтичному середньовічному дусі.
Дорога до центру поступово переносить від романтики до реалій. Ось такий вигляд має міський будинок культури.
А далі пішов ланцюжок площ, сквериків та парків вздовж центральних вулиць. Як годиться, в кожному можна знайти якийсь пам’ятник або ще щось цікаве. Навпроти будинку культури стоїть колона з погруддям радянського політичного діяча Сергія Кірова.
Далі ми переходимо на широку площу з ще одним пам’ятником, присвяченим заснуванню Лубен.
Трохи далі знаходимо міський парк, вхід до якого прикрашає низка інформаційних стендів про місто.
А ось і неодмінний географічний центр кожного більш-менш значного населеного пункту з радянської епохи – монумент засновнику СРСР Володимиру Леніну.
Заглибимося в парк. Тут герої народних казок
мешкають поруч з героями визнаними офіційно.
Зробимо невелике відхилення від нашого кільця і пройдемося кілька кварталів вздовж дороги на Мгарський монастир (сам монастир знаходиться за містом і сьогодні ми його обійдемо увагою). За парком знаходимо монумент памяті лубенцями, що брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Трохи далі можна побачити пам’ятник Василю Чапаєву. Хоч я й багато мандрував, але це перший монумент присвячених цьому радянському комдиву, який я зустрів.
Повернімося назад до центру. На черзі ще один парк – дитячий імені Олеся Донченка. Про це, як і про творчий шлях письменника, можна дізнатися з таблички над вхідною брамою.
Окрім чисельних атракціонів тут є й кілька монументів з дітьми.
А ще, між густої зелені приховалася церква «Парафія всіх святих», та так, що знайти вдалий ракурс для зйомки досить важко.
Останній парк на нашому шляху – «Заводський». Він знаходиться на деякому віддаленні від центру і, як видно з назви, оточений промзоною. Тому й серед його цікавинок є всього одна – пам’ятник трударям.
З парадного боку заводські комплекси теж мають щось на кшталт прикрас. Наприклад, барельєфи виробничо-наукової тематики.
Або меморіальні дошки, серед яких часом і кумедні. Наприклад, за бажанням одну з них можна трактувати, як про споювання німецьких танкістів.
Через дорогу – автовокзал.
Звідси вже видно і залізничний вокзал. Дорогою до нього минаємо останню пам’ятку.
На цьому мандрівка завершилася. Більше фото я опублікую у наступні дні.
Дві світлини у цій замітці показують пам’ятники (Леніну та Кірову), які були знесені через півроку після мандрівки – 22 лютого 2014. До речі, на місці Леніна 24 серпня 2016 року поставили монумент Незалежності України. Ось тут деталі: http://www.podii.com.ua/news/u-lubnah-i-chornuhah-vstanovyly-patriotychni-symvoly