У 2001 році “Горизонт” спробував повторити спробу не цілком здійсненого сплаву 1999 року. З 11 по 22 липня знову відбувся сплав на байдарках вздовж Арабатської стрілки. Цього разу нас було аж 23. В туристичний похід уперше вирушили моя мама і сестра Яна.
Початок був обнадійливий. Ми проїхали потягом з Олександрії до Новоолексіївки, там винайняли місцевий бусик, який перевіз нас до самого початку Арабатської стрілки. Ми розбили табір поблизу бази відпочинку “Чайка-1” і першого дня збирали байдарки, а вже другого вийшли у плавання. 12 липня пропливли повз село Генічеська Гірка і стали табором за ним. 13 липня обійшли село Щасливцеве і отаборилися біля бази відпочинку “Світанок”, де ставали два роки тому. Але наступного дня на морі піднявся шторм, який панував цілий тиждень. Тому ми лишилися у цьому таборі до кінця, а замість сплаву влаштовували радіальні пішохідні прогулянки – здолали 76 піших кілометрів проти 15 на веслах. Я все занотовував у щоденнику, за яким тепер легко відтворив наші маршрути (gps-трек тут).

Окрім сплаву 12-13 липня ми мали 3 великі пішохідні прогулянки і 1 поїздку. 14 липня ходили рівно на захід, аби помочити ноги у мілководді Сиваша (приблизно 10 кілометрів за день). 15 липня мали прогулянку на південь до села Чокрак (25 кілометрів за день). Воно унікальне тим, що було єдиним населеним пунктом, з якого не депортували кримських татар у 1944 році. Сільському голові тоді вдалося обдурити систему, адже Чокрак лежав осторонь від інших кримських поселень. Але за рік обман викрили, і до звинувачень у “співпраці” з нацистами додали ще й це, від чого вирок став суворішим: замість депортації смертна кара для всіх мешканців. У порожні хати заселили росіян, а село перейменували у Стрілкове – ця назва й досі використовується замість історичної. 17 липня ми їздили автобусом до Генічеська, де погуляли центром і відвідали краєзнавчий музей. А 19-20 липня мали найдовшу прогулянку вздовж коси – 41 кілометр сумарно. Хотіли дійти до страусиної ферми, що біля самої адміністративної межі Херсонської області. Але по спеці без затінку подорожувати важко, навіть охолодження через купання у морі не допомагало. Тому нашою крайньою точкою стало радонове озеро з сірководневим джерелом. Неподалік на березі моря ми й переночували (брали з собою килимки і спальники), а наступного дня повернулися до табору. 21 липня провели традиційне свято водного туриста, а наступного дня збирали речі, переїхали автобусом до Новоолексіївки, де сіли на потяг до Олександрії.

Генічеськ з околицями – одна з найбільш привабливих туристичних частин Херсонської області. Серед моїх улюблених тревел-блогерів тут побували Ірина у 2016 “Генічеськ. Я їду до моря” і “Арабатська стрілка. Якщо є рай на землі, він – тут” (ua.trip-impressions.com), Ольга Дзюба в 2019 “Пригоди на півдні України. Частина друга – знову вітер, сонце і сіль“, “Міст Waagner-Biro в Генічеську” (hghstories.com) і v1snyk у 2020 “Генічеськ. Там, де море по коліно“, “Генічеська Гірка та її море“, “Марсіанська краса Генічеського озера” (v1snyk.livejournal.com). На жаль, з минулого року українські туристи втратили можливість подорожувати до регіону, бо з найпершого дня московського вторгнення 24 лютого 2022 року він опинився в окупації, а з 19 жовтня 2022 року Генічеськ уперше в історії став обласним центром – під тиском ЗСУ сюди перебралася адміністрація “Херсонської області Російської Федерації”. Але я вірю, що московські зайди довго не всидять і тут, ЗСУ звільнить азовський берег і я зможу показати своїм дітям, наскільки він чудовий, адже
Херсонщина – це Україна!
Дякую за чудову мандрівку Арабаткою! У Вас різноманітний туристичний досвід. Пішохідний туризм – досить надійний та відпрацьований спосіб пересування та знайомства з місцевістю. Подорож великим колективом потребує додаткової організованості та згуртованості.
100 км безперервного пляжу зі східного боку та озерами із західної, вже у травні теплим морем, природними багатствами приваблюють туристів, але інфраструктура, дорога, сполучення залишилися недорозвиненими. Дається взнаки довготривале ставлення до піщаної коси, як до падчериці.
Дякую за відгук!
Так, великі колективи, це зовсім інакше, ніж іти одним наметом. Як для учасника це має свої переваги і недоліки. Але для порівняння такий досвід теж важливий.